Do czego wykorzystywana jest kozia skóra?
Skóra kozia jest cieńsza i delikatniejsza od bawolej, dlatego często wykorzystywana jest do produkcji galanterii skórzanej – toreb, aktówek, portfeli i kosmetyczek. Skóra kozia jest miła w dotyku i jednocześnie bardzo mocna oraz łatwa w obróbce. Skórę kozią można rozpoznać po niejednorodnej fakturze, dzięki której ewentualne drobne uszkodzenia na jej powierzchni są niemal niewidoczne. A zatem torby ze skóry koziej są nie tylko bardzo eleganckie, ale także praktyczne i solidne.
Aktówka ze skóry koziej to najlepszy wybór!
Skórę kozią charakteryzuje bardzo przyjemna w dotyku faktura, która decyduje o wyglądzie wyrobów skórzanych oraz ich wytrzymałości. Skórzaną aktówkę ze skóry koziej nie tak łatwo uszkodzić, ponieważ nieco chropowata powierzchnia jest niepodatna na zarysowania i pęknięcia. Pomimo że skóra kozia jest miększa i cieńsza od bawolej, to w niczym jej nie ustępuje pod względem trwałości.
W skórze koziej obecna jest lanolina, którą redukuje się w procesach garbowania. Jest to natłuszczająca substancja, która poprawia elastyczność skóry i zapewnia wodoodporność skórzanym wyrobom. Właśnie dlatego aktówki ze skóry koziej mogą posłużyć przez wiele lat i zachować niemal nienaganny wygląd.
Groszkowa faktura skóry koziej
Skórę kozią ciężko jest pomylić z innymi gatunkami skór, ponieważ ziarnista struktura przypomina nieco drobne kamyki. Pomimo faktury groszkowej skóra kozia może się błyszczeć, dzięki czemu wyroby ze skóry koziej prezentują się luksusowo i elegancko. Skóra kozia jest piękna sama w sobie, a dodatkowe zdobienia w postaci przeszyć i dekoracyjnych klamer powinny być dyskretne. Skóra kozia cudownie się starzeje i z biegiem lat nabiera oryginalnego wyglądu. Skórę można konserwować lanoliną, czyli naturalnym tłuszczem, dzięki czemu na dłużej zachowamy jej unikalny wygląd.