Czym zajmuje się kaletnik?
Kaletnik to rzemieślnik, który ręcznie wykonuje galanterię skórzaną. Tak naprawdę zawód kaletnika znany jest od wieków, a cech kaletników obecny był już w XVI wieku. Ze względu na ciągły rozwój nowych technologii fach kaletnika powoli odchodzi w zapomnienie – pojawiają się nowe maszyny systemy, które zastępują pracę ludzkich rak. Ale czy na pewno?
Wysokiej jakości wyroby skórzane są obecnie zaliczane do kategorii towarów ekskluzywnych, odznaczających się niepowtarzalnym designem i wysoką jakością. Dokładnie takie są nasze torby ze skóry naturalnej, które wykonywane są przez najlepszych kaletników. W Polsce zawód kaletnika można zdobyć po ukończeniu trzyletniej szkoły branżowej. Kaletnik to technik wyrobów technologii wyrobów skórzanych, który może rozwijać swoje kompetencje na ścieżce czeladnika lub mistrza.
Na czym polega praca kaletnika?
Kaletnik produkuje ręcznie wyroby ze skóry – wycina, klei lub zszywa oraz poddaje obróbce cieplnej, a także wykonuje ozdobne tłoczenia na powierzchni skóry. Kaletnicy często zajmują się także konserwacją oraz naprawą galanterii skórzanej, która po renowacji odzyskuje dawny wygląd. Współcześni kaletnicy obsługują zaawansowane technologicznie maszyny i nadzorują proces produkcyjny. Wyroby wychodzące spod rąk kaletników charakteryzują się unikalnym designem i niespotykaną wręcz trwałością.
W epoce postępującej automatyzacji i rozwoju produkcji masowej wyroby kaletnicze nadal są poszukiwane i pożądane. Unikatowe i spersonalizowane produkty wyróżniają się na tle innych, podobnych do siebie towarów, które kupić można w markecie. We współczesnych pracowniach kaletniczych tradycja łączy się z nowoczesnością, a techniki manualne często uzupełniane są maszynowymi, co pozostaje nie bez znaczenia dla czasu i kosztów produkcji.