W jaki sposób konserwować torby z naturalnej skóry?
Wyroby kaletnicze ze skóry naturalnej to symbol ponadczasowej elegancji. Do ich najważniejszych zalet należy również trwałość – skórzane torby i dodatki zachowują swój efektowny wygląd i właściwości przez lata, a wręcz z wiekiem nabierają dodatkowej szlachetności. Niestety także i te przedmioty podlegają powolnemu starzeniu się, które jednak można opóźnić, stosując regularnie kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Jak postępować ze skórzanymi torbami, by wyglądały dobrze przez wiele lat?
Jak dbać o torbę z naturalnej skóry?
Ten szczególny materiał, jakim jest naturalna skóra, wymaga właściwej konserwacji. Skóra zasadniczo jest wytrzymała i odporna na kruszenie, jednak nieodpowiednie postępowanie może spowodować, że stanie się ona sztywna, podatna na uszkodzenia i straci swój ładny wygląd. Podczas codziennego korzystania z torby ze skóry naturalnej należy przede wszystkim chronić ją przed wilgocią. Jeśli już zmoknie na deszczu, nie wolno suszyć jej gorącym powietrzem, należy natomiast pozostawić ją do powolnego wysychania w temperaturze pokojowej. Skóra nie lubi także intensywnego słońca, które może doprowadzić do jej przebarwienia.
Czyszczenie i konserwacja skórzanej torby
Jak już powiedzieliśmy, skóry nie wolno moczyć. Skórzanej torby nie można w takim razie prać w pralce ani szorować agresywnym środkiem czyszczącym. Materiał dobrze zniesie za to odświeżanie wilgotną ściereczką, a zabrudzenia powinny poddać się wodzie z odrobiną octu. Cięższe plamy usuwa się specjalnymi preparatami do skóry naturalnej, które warto mieć pod ręką, ponieważ często liczy się szybkość reakcji. Po dokładnym oczyszczeniu torbę należy także obowiązkowo natłuścić pastą z woskiem, dzięki której skóra zyska nie tylko warstwę ochronną przed brudem i wilgocią, ale również piękny i szlachetny wygląd.